Συμμετοχή σε διαδικτυακή εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία

Με τους μαθητές και τις μαθήτριες  του σχολείου μας συμμετείχαμε διαδικτυακά στη δράση που διοργανώθηκε από το 5ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών για την Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία. Παρακολουθήσαμε τη συγγραφέα Βούλα Γιαγκάτζογλου, η οποία παρουσίασε το παραμύθι της με τίτλο «Οδός Αλκυόνης»  που αφορά στην ιστορία ενός πουλιού με τύφλωση. Το παραμύθι πλαισίωσαν με μουσική και τραγούδια η Κατερίνα Κάργιου  και  ο Λευτέρης Πασσιάς. Οι μαθητές/τριές μας είχαν προστοιμαστεί με ενασχόληση με το παραμύθι και με συζήτηση πάνω σε ζητήματα τύφλωσης και αναγκαιότητας των ειδικών πλακών διαφορετικής υφής και χρώματος από το υπόλοιπο δάπεδο στα πεζοδρόμια , που αποσκοπεί στην καθοδήγηση και ασφαλή διακίνηση των ατόμων με προβλήματα όρασης, τον λεγόμενο Οδηγό όδευσης τυφλών.

Αφήστε ένα σχόλιο